Jak vybrat podlahy do domu i bytu

Co dělá domov domovem? Důležitou součástí jsou zdi, strop či střecha, okna, dveře a také ovšem podlahy.

Chodíme po ní denně, a proto ať už plánujete výstavbu domku a do toho budete vybírat nové podlahy, nebo budete starou podlahu rekonstruovat, je dobré se pořádně zamyslet a podívat se na nabídku na trhu. Určitě je dobré rozlišovat, do jaké místosti podlahu pokládáte, jak bude zatěžovaná a k čemu tedy vlastně bude sloužit. A podle toho všeho vybrat materiál a typ povrchu.

Základním a nejznájmějším materiálem je dřevo. Dřevěné podlahy hezky vypadají, dobře teplně izoluje a je také dost odolné proti hluku. Ovšem nepatří mezi nejlevnější varianty a třeba do koupelny se kvůli vlhosti příliš nehodí.

Velmi oblíbeným typem jsou v posledním desetiletí plovoucí podlahy. Tato podlaha je charakteristická tím, že není pevně spojena se základní vrstvou. Nejčastěji se jednotlivé díly spojují zámkovým způsobem. Široký výběr vzorů a mnoho barevných variant dává možnost pěkně sladit interiér ve všech směrech. V neposlední řadě můžete zvolit i plovoucí podlahu přípomínající klasické parkety.

Díky novým technologiím výroby jsou laminátové podlahy vhodné do každého bytu. Vhodné jsou do místností vystavených vyšší zátěži, jako je chodba či kuchyně. Ovšem i tyto podlahy je potřeba chránit před přímým stykem s vodou.

Dalším typem podlah jsou PVC podlahy. Zde je třeba rozlišit PVC a lino, které jsou si sice na první pohled podobné, ale liší se použitým materiálem a životností. PVC je vyráběno ze syntetických materiálů, kdežto lino z přírodních. Nabídka vzorů je tedy pro PVC bohatší. Sice má kratší životnost, ale také je levnější a tím svou kratší životnost vynahrazuje.

Moderní inovaci v PVC podlahách představují podlahy vinylové. Zdokonalením výrobních technologií se výrobci dopracovali k materiálu, který nabízí to nejlepší z PVC a navíc je jejich životnost odhadována až na 50 let. Také se velmi snadno instalují.

V posledních 5 letech patří k velmi žádaným produktům podlahy korkové. Jsou vyrobeny z přírodního materiálu a jejich největší výhodou je výborná teplená izolace. Korkové podlahy mají dlouhou životnost a jsou vhodou alternativou i pro alergiky.

Srovnejte si tedy to, co potřebujete, co nabízí různí výrobci včetně porovnání cen, a ke konečnému rozhodnutí vám určitě dobře poslouží i fotogalerie podlah.